Thursday

Alat bantu mengajar









Nama kelas : Tadika Matahari
Bilangan murid : 15/15 orang
Umur : 6 tahun
Minggu & hari : 26 & khamis
Tarikh : 28 Jun 2012
Cadangan masa : 9.10 pagi – 9.40 pagi (30 minit)
Tema dan tajuk : Diri saya (kawan saya)
Tunjang utama : Tunjang kemanusiaan (KM)
Tunjang disepadukan :
i.                    Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika – Kreativiti (KTI)

standard pembelajaran utama :
i.                    (KM 3.1.2) Bercerita tentang rakan
standard pembelajaran yang disepadukan :
i.                    (KTI 2.1.13) Menyanyi dengan gerakan

objektif : pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i.                    Bercerita tentang kawan baik sendiri.
ii.                  Melakukan pergerakan sambil menyanyi dengan baik.

pengetahuan sedia ada : murid sudah mengetahui tentang diri kawan sendiri.
penerapan nilai : semangat, kerjasama
alat bantu mengajar : puppet haiwan(arnab,kura-kura,kancil,gajah), lembaran kerja, kain
KBKK : menjana idea




Rancangan Mengajar
Langkah/masa
Aktiviti guru
Aktiviti murid
catatan
Set induksi
(5 minit)
a.       Guru masuk ke kelas sambil menyanyi lagu “kawan saya” dengan pergerakan kreatif.




b.      Guru bertanya kepada murid siapa yang mempunyai kawan baik?
a.       Murid terkejut dan tertarik dengan apa yang sedang dilakukan oleh guru dan tertanya-tanya aktiviti apakah yang ingin dilakukan oleh guru pada hari ini?

b.      Murid menjawab dengan bersemangat soalan yang diberikan oleh guru.
ABM :



Objektif : (i)



Nilai : bersemangat


KBKK : menjana idea

Langkah 1
(10 minit)
a.       Guru bercerita tentang kawan berpandukan kehidupan di hutan yang melibatkan haiwan (arnab, kura-kura,kancil,gajah) kepada murid menggunakan puppet haiwan (arnab,kura-kura,kancil,gajah).
b.      Guru memanggil beberapa murid untuk murid bercerita tentang kawan mereka.









a.       Murid terpegun dan bersemangat untuk mendengar guru bercerita tentang kawan yang melibatkan kehidupan di hutan.





b.      Beberapa murid ke hadapan untuk bercerita tentang kawan dengan penuh bersemangat.
ABM : puppet haiwan (arnab,kura-kura,kancil,gajah)

Objektif : (i)


Nilai : semangat

KBKK: menjana idea
Langkah 2
(10 minit)
a.       Seterusnya, guru melakukan satu aktiviti bermain berkaitan dengan kawan saya.
Cara – cara bermain:
-          guru meminta murid membuat satu bulatan besar.
-          Guru memanggil seorang murid untuk berdiri di tengah-tengah bulatan.
-          Guru menutup mata murid tersebut dengan sehelai kain.
-          Murid yang lain menyanyikan lagu “nenek nenek si bongkok tiga” sambil membuat pergerakan.
-          Selepas murid habis menyanyi, guru akan berbisik kepada murid yang ditutup matanya dengan menyebut nama salah seorang murid yang lain.
-          Murid tersebut perlu mencari nama murid yang disebut oleh guru.
-          Jika gagal mencari, murid tersebut akan didenda seperti menyanyi lagu kawan saya.



a.       Murid mendengar arahan guru dan bersemangat untuk bermain permainan yang dilakukan oleh guru berkenaan kawan saya.
ABM : kain


Objektif : (ii)


Nilai : kerjasama


KBKK : menjana idea
Penutup
(5 minit)
a.       Guru bertanya kepada murid apa yang telah dipelajari pada hari ini.
b.      Guru memberi lembaran kerja kepada setiap murid yang berkaitan tajuk kawan saya dan menerangkan bagaimana untuk menyelesaikan.
a.       Murid bersemangat menjawab soalan guru.
b.      Murid mendengar penerangan guru tentang lembaran kerja.
ABM : lembaran kerja

Objektif : (i), (ii)

Nilai : semangat

KBKK : menjana idea